Z końcem ubiegłego roku Teatr Powszechny dał się poznać w nowej odsłonie programowej.
Ważnym elementem nowej koncepcji działania Teatru, jest inicjowanie oraz aktywne włączenie się w partnerskie przedsięwzięcia i akcje społeczne i społeczno-kulturalne. Teatr Powszechny zaoferował organizacjom na warszawskiej Pradze otwartą współpracę – zapraszając do czerpania z i udostępniając działania, metody oraz własne środki teatralne jako skuteczne narzędzia w projektach społeczno-edukacyjnych.
Partnerem od początku gotowym na współprace z Teatrem jest Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”, który od lat 30. XX wieku wspiera rozwój dzieci i młodzieży z warszawskich rodzin w trudnej sytuacji życiowej, potrzebujących pomocy w opiece i wychowaniu dzieci. Początki naszej współpracy sięgają okresu ferii zimowych 2015 – wtedy to wychowankowie Ognisk uczestniczyli w teatralnych warsztatach i edukacyjnych spacerach po Teatrze.
Postanowiliśmy pójść o krok dalej i zrealizować wspólny projekt dla dzieci i młodzieży z Ognisk CWR RW – Teatralne Laboratorium Marzeń. Wychowankowie Ognisk wzięli udział w dwóch spotkaniach warsztatowych, polegających na wspólnym działaniu z wykorzystaniem „narzędzi” pedagogiki teatru: praca nad ciałem, z ciałem, z tekstem; szukanie w ruchu i praca oparta na improwizacji. Tematem i punktem wyjściowym jest Teatr jako przestrzeń wszelkich możliwości, jako swoista Maszyna Do Spełniania Marzeń. Z pomocą teatralnych środków próbowaliśmy pobudzić i wywołać marzenia uczestników, uruchomić i kreatywnie przetworzyć je w fotograficzne obrazy.
Pomysłodawcą całego projektu była Dominika Szulc, która jest koordynatorką projektów edukacyjnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie pracuje warsztatowo z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami.
Zwieńczeniem cyklu kreatywnych warsztatów była profesjonalna sesja zdjęciowa, podczas której symbolicznie spełnione, czyli sportretowane zostały marzenia uczestników warsztatów. Wszystko powstało na styku prostych działań teatralnych oraz doświadczeń dzieci bioracych udział w projekcie.
Powstałe podczas sesji fotografie zostaną wykorzystane do materiałów promocyjnych Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” oraz Teatru Powszechnego. Planowana jest także organizacja otwartej wystawy prac fotograficznych. m.in. w otwartej przestrzeni publicznej.
Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować Zuzannie Konarskiej oraz Michałowi Grochowskiemu za realizację sesji zdjęciowej, Magdzie Jezierskiej za charakteryzację oraz niezastąpionej Cioci Dżaście za opiekę i wsparcie podczas projektu!
Relacja z przygotowań do sesji i z kulisów powstawania. [KLIK]
Relacja zdjęciowa z warsztatów [KLIK]